Monastir.cz

Bourguiba Mausoleum, Monastir, Tunis

Výlety

Monastir se nachází ve střední části Tuniska a není z něho daleko k mnoha zajímavým místům. Jedno z nich se jmenuje El Jem. Je to malé městečko, které je slavné díky koloseu. To zde vystavěli Římané a dali si opravdu záležet.

Jedná se o třetí největší stavbu tohoto druhu na světě. Přístupné je celé a tak si lze prolézt každé jeho zákoutí, uličku i temná místa. Pohnuté osudy místních gladiátorů a vojáků jsou zde citelné na každém kroku.

V jižní části Tunisu je oblast Matmata. Zde žije v pouštních podmínkách pár původních obyvatel, Berberů. Jejich obydlí lze navštívit, občerstvit se a poznat jejich současný život.

V programech cestovních kanceláří bývá oběd nebo dokonce nocleh v takových obydlích. Více do nitra Sahary vás potom vezmou jeepy. Jízda v nich je adrenalinovým zážitkem. Řidiči se pokusí z vás vytřást duši i zbytky odvahy. Odměnou vám bude pohled na nádherné písečné duny. Navštívit také můžete místo se zbytky kamenných staveb, kde se točily například Hvězdné války.

Při svých výletech nezapomeňte na Douz. Je to oáza na okraji Sahary a čekají vás tady velbloudi. Projížďka Saharou na hřbetech těchto zajímavých zvířat je jistě nezapomenutelným zážitkem. A ve chvíli, kdy se k vám pouští přižene zahalený jezdec na koni, si budete připadat jako hrdinové arabských romantických příběhů.

Na severu Tuniska stojí na návštěvu hlavní město – Tunis. Je zde mnoho památek, muzeum Bardo s velkým množstvím mozaik, ale také moderní zahrady a architektura ovlivněná francouzským stylem.

Na prohlídku a poznání Tunisu nestačí pár hodin ani jeden den. Tomu, kdo by chtěl toto pozoruhodné město důkladně prozkoumat, by nejspíš nestačil ani týden.

Kousek od metropole leží další místo, které nelze ignorovat. Je jím Kartágo. Starověké město založené Féničany. Z této, svého času ekonomické velmoci, jsou dnes jenom zbytky. O zkázu Kartága se zasloužily Punské války, nicméně ještě dnes je patrné, jak mocné kdysi bývalo město i celá kartaginská kultura.

Poblíž Monastiru a vůbec v celém Tunisku stojí za vidění i další památky a místa. Navštivte například výrobnu koberců, některou z mnoha mešit, tradiční trhy ve starých částech měst (medinách), modrobílé městečko Sidi bou Said (známé díky natáčení filmu Angelika a sultán) přístav Sfax, město Hammamet a mnoho dalších.